Czy można dochodzić zadośćuczynienia za śmierć konkubiny/konkubenta?

Czy można dochodzić zadośćuczynienia za śmierć konkubiny/konkubenta?

Obecnie życie w nieformalnym związku jest coraz bardziej popularne. Niesie to jednak za sobą wiele niedomówień prawnych. Często osoby będące w takim związku zastanawiają się, co zrobić w sytuacji, gdy na skutek wyrządzenia szkody na osobie konkubent lub konkubina umrze. Czy można dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia? Kiedy i komu przysługuje odszkodowanie, a kiedy przysługuje zadośćuczynienie?

 

Zadośćuczynienie to rodzaj rekompensaty pieniężnej za doznaną krzywdę, ból, cierpienie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. W tym wypadku mówimy o cierpieniu po stracie najbliższej osoby. Do kręgu osób uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia z całą pewnością należy konkubent lub konkubina. Decydujące znaczenie ma to, jakie faktycznie relacje zachodziły pomiędzy zmarłym a osobą starającą się o zadośćuczynienie, a nie więzy rodzinne. Dlatego dobry adwokat będzie starał się wykazać silne i pozytywne więzi emocjonalne pomiędzy zmarłym a osobą starającą się o zadośćuczynienie.

Warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby starać się o zadośćuczynienie, jest dowiedzenie, że ze zmarłym konkubentem lub konkubiną dana osoba tworzyła związek oraz że pomiędzy partnerami istniała pozytywna, silna więź uczuciowa. Dobry adwokat z pewnością pomoże uzasadnić żądanie zadośćuczynienia i będzie widział, jakich dowodów użyć w sprawie.

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie jest naprawieniem wyrządzonej szkody. Jego przyznanie zależy od tego, czy nastąpiła szkoda i w jakiej wysokości. Szkoda zawsze musi zostać udokumentowana i udowodniona. W przypadku śmierci osoby w wyniku nieszczęśliwego wypadku wysokość odszkodowania jest określana poprzez przeliczniki stosowane przy obliczaniu wysokości renty. Jeśli konkubent lub konkubina poniosła śmierci w wyniki wypadku drogowego bądź innego wypadku, gdzie winna jest druga strona, wówczas o odszkodowanie można również starać się od ubezpieczyciela sprawcy danego wypadku komunikacyjnego. W takiej sytuacji sprawa najczęściej trafia do sądu, albowiem ubezpieczyciele oferują kwoty odszkodowania, które nie pokrywają rzeczywistej szkody.

Jeśli natomiast śmierć konkubenta/konkubiny nastąpiła w pracy, wówczas adwokat zmarłego może zwrócić się z wnioskiem o odszkodowanie do pracodawcy lub ubezpieczyciela, u którego pracodawca posiada polisę ubezpieczeniową. Niezależnie jednak od zdarzenia i okoliczności należy pamiętać, że jeśli wina leżała nie tylko po stronie sprawcy, ale również po stronie zmarłego konkubenta, druga strona z pewnością będzie tę okoliczność podnosiła i domagała się odpowiedniego zmniejszenia odszkodowania lub wręcz oddalenia powództwa. Z pewnością dobry adwokat może okazać się nieocenioną pomocą w sprawie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, ponieważ sprawy tego rodzaju z pewnością nie należą do łatwych. Wręcz przeciwnie, często na etapie postępowania sądowego trzeba zmierzyć się z opiniami biegłych sądowych oraz odpierać argumenty i zarzuty pozwanego, który zapewne będzie próbował zwolnić się z jakiejkolwiek odpowiedzialności.