Przedsiębiorstwo męża a podział majątku

Przedsiębiorstwo męża a podział majątku

Kiedy małżonkowie podejmują decyzję, że nieuchronny jest rozwód, może się okazać, że adwokat będzie konieczny aby, żeby odpowiednio się przygotować. Dlaczego? Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym zwróci Państwa uwagę na inne kwestie, które wiążą się ze sprawą o rozwód. Może chodzić o alimenty, o kontakty z dziećmi, o sposób korzystania z mieszkania, o podział majątku. 

Temat podziału majątku pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami jest często bardzo skomplikowany. Trzeba wziąć pod uwagę, czy w trakcie małżeństwa obowiązywał ustrój wspólności majątkowej, czy małżonkowie zawierali jakieś umowy majątkowe, czy podjęli decyzję o rozdzielności majątkowej, jeżeli tak to od kiedy. Adwokat będzie szczególnie pomocny, jeżeli w trakcie małżeństwa któryś z małżonków prowadził działalność gospodarczą.  Przy spełnieniu pewnych warunków może się okazać, że  przedsiębiorstwo będzie stanowiło majątek odrębny.

Co w przypadku przedmiotów zakupionych w zamian za środki pochodzące z działalności gospodarczej?

Adwokat pomoże przeanalizować sytuację pod kątem tego, z jakiego majątku (czy wspólnego, czy odrębnego) te środki pochodziły, a także do jakiej masy majątkowej będą należeć przedmioty służące do prowadzenia przedsiębiorstwa nabyte w czasie trwania małżeństwa.

Kolejną ważną kwestią jest sposób podziału majątku. Adwokat doradzi, czy w tej konkretnej sprawie zachodzą przesłanki aby domagać się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Zgodnie z orzecznictwem, małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym przez Sąd nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakim każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Jednak dopuszczalność takiego żądania uzależnia się od istnienia ważnych powodów. Adwokat zwraca zatem uwagę, że aby ustalić takie nierówne udziały konieczne jest wystąpienie dwóch przesłanek łącznie: ważnych powodów oraz przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu.